STMicroelectronics STP150NF04
Model
STP150NF04
Datasheet
STP150NF04 PDF
Description
MOSFET N-CH 40V 80A TO-220
Availability
IN STOCK
Stock: 879
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series HiPerFET™
Power Dissipation (Max) 34W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-220 Isolated Tab
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 35nC @ 15V
Vgs (Max) -
Drain to Source Voltage (Vdss) 300V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2440pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 38A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Vgs(th) (Max) @ Id -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)