STMicroelectronics STP150N10F7
Model
STP150N10F7
Datasheet
STP150N10F7 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 110A TO-220
Attribute Name Attribute Value
Series STripFET™ III
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.6mOhm @ 60A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220AB
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 140nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4950pF @ 25V
Part Status Not For New Designs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-220-3
Base Part Number STP200
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)