STMicroelectronics STP141NF55
Model
STP141NF55
Datasheet
STP141NF55 PDF
Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO-220
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220
Vgs (Max) ±25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 577pF @ 50V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-220-3
Base Part Number STP10
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series FDmesh™ II
Rds On (Max) @ Id, Vgs 600mOhm @ 4A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 70W (Tc)