STMicroelectronics STP140NF55
Model
STP140NF55
Datasheet
STP140NF55 PDF
Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO-220
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.85A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Base Part Number STU2N
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 50µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series SuperMESH™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.5Ohm @ 900mA, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 70W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package I-PAK
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 16nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1000V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 499pF @ 25V