STMicroelectronics STP12PF06
Model
STP12PF06
Datasheet
STP12PF06 PDF
Description
MOSFET P-CH 60V 12A TO-220
Attribute Name Attribute Value
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 23A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Base Part Number BUZ10
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Operating Temperature 175°C (TJ)
Series STripFET™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 70mOhm @ 14A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 75W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220AB
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 50V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 900pF @ 25V