STMicroelectronics STP12NK30Z
Model
STP12NK30Z
Datasheet
STP12NK30Z PDF
Description
MOSFET N-CH 300V 9A TO-220
Attribute Name Attribute Value
Rds On (Max) @ Id, Vgs 380mOhm @ 3.3A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 125W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-251 (IPAK)
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18.8nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 700V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 981pF @ 100V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)