STMicroelectronics STP11NM80
Model
STP11NM80
Datasheet
STP11NM80 PDF
Description
MOSFET N-CH 800V 11A TO-220
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Series MDmesh™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 400mOhm @ 5.5A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 150W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-247-3
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 43.6nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1630pF @ 25V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-247-3
Base Part Number STW11N
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA