STMicroelectronics STP11NK50Z
Model
STP11NK50Z
Datasheet
STP11NK50Z PDF
Description
MOSFET N-CH 500V 10A TO-220
Attribute Name Attribute Value
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1000pF @ 50V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-220-3
Base Part Number STP18N
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series MDmesh™ II
Rds On (Max) @ Id, Vgs 285mOhm @ 6.5A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 110W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220AB
Vgs (Max) ±25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 35nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V