STMicroelectronics STP110N55F6
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STP110N55F6
Datasheet
STP110N55F6 PDF
Description
MOSFET N CH 55V 110A TO-220
Availability
IN STOCK
Stock: 416
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 30mOhm @ 15A, 10V
Power Dissipation (Max) 250W (Tc)
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchFET®
Supplier Device Package TO-220AB
FET Type N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 75nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 250V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4050pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 53A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 7.5V, 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 250µA