STMicroelectronics STP110N10F7
Model
STP110N10F7
Datasheet
STP110N10F7 PDF
Description
MOSFET N CH 100V 110A TO-220
Attribute Name Attribute Value
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 125W (Tc)
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package PowerFlat™ (8x8) HV
Vgs (Max) ±25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 29nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1055pF @ 100V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case 8-PowerVDFN
Base Part Number STL24
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series MDmesh™ DM2
Rds On (Max) @ Id, Vgs 220mOhm @ 9A, 10V