STMicroelectronics STP10P6F6
Model
STP10P6F6
Datasheet
STP10P6F6 PDF
Description
MOSFET P CH 60V 10A TO-220
Availability
IN STOCK
Stock: 583
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Series MESH OVERLAY™ III
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11mOhm @ 40A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 110W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220AB
Vgs (Max) -
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 50nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 33V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1860pF @ 25V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V