STMicroelectronics STP10NM60ND
Model
STP10NM60ND
Datasheet
STP10NM60ND PDF
Description
MOSFET N-CH 600V 8A TO-220
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Series STripFET™ II
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8mOhm @ 40A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220AB
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 142nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5300pF @ 25V
Part Status Not For New Designs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V