STMicroelectronics STP10NK70Z
Model
STP10NK70Z
Datasheet
STP10NK70Z PDF
Description
MOSFET N-CH 700V 8.6A TO-220
Availability
IN STOCK
Stock: 276
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature 150°C (TJ)
Series MDmesh™ DM2
Rds On (Max) @ Id, Vgs 295mOhm @ 6A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 90W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220
Vgs (Max) ±25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 800pF @ 100V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-220-3
Base Part Number STP18N
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA