STMicroelectronics STP10N62K3
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STP10N62K3
Datasheet
STP10N62K3 PDF
Description
MOSFET N-CH 620V 8.4A TO220
Availability
IN STOCK
Stock: 813
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 27nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 790pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.3A (Tc)
Part Status Not For New Designs
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 350µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 600mOhm @ 4.6A, 10V
Series CoolMOS™
Power Dissipation (Max) 83W (Tc)