STMicroelectronics STP10LN80K5
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STP10LN80K5
Datasheet
STP10LN80K5 PDF
Description
MOSFET N-CH 800V 8A TO-220
Availability
IN STOCK
Stock: 1000
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 45mOhm @ 14A, 10V
Series TrenchP™
Power Dissipation (Max) 83W (Tc)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package TO-220AB
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 46nC @ 10V
Vgs (Max) ±15V
Drain to Source Voltage (Vdss) 65V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2030pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 28A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V