STMicroelectronics STP100N10F7
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STP100N10F7
Datasheet
STP100N10F7 PDF
Description
MOSFET N CH 100V 80A TO-220
Availability
IN STOCK
Stock: 364
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series DeepGATE™, STripFET™ VII
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10mOhm @ 40A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 110W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 45nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3100pF @ 50V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-220-3
Base Part Number STP80N
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)