STMicroelectronics STN4NF20L
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STN4NF20L
Datasheet
STN4NF20L PDF
Description
MOSFET N-CH 200V 1A SOT-223
Availability
IN STOCK
Stock: 440
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Cut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 21.5nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 25V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1524pF @ 12.5V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 70A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-1210, 8-LFPAK33
Vgs(th) (Max) @ Id 2.15V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.15mOhm @ 25A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 69W (Tc)