STMicroelectronics STN1NF20
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STN1NF20
Datasheet
STN1NF20 PDF
Description
MOSFET N-CH 200V 1A SOT-223
Availability
IN STOCK
Stock: 3640
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
FET Feature -
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Part Status Not For New Designs
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 90mOhm @ 1.2A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 400mW (Ta)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package SOT-23-3 (TO-236)
Packaging Digi-Reel®
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 125pF @ 5V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 750mA (Ta)