STMicroelectronics STLD200N4F6AG
Model
STLD200N4F6AG
Datasheet
STLD200N4F6AG PDF
Description
MOSFET N-CH 40V 120A POWERFLAT
Availability
IN STOCK
Stock: 693
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1mOhm @ 40A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-263-7
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 245nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 15000pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 250A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V