STMicroelectronics STL92N10F7AG
Model
STL92N10F7AG
Datasheet
STL92N10F7AG PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 16A POWERFLAT
Availability
IN STOCK
Stock: 797
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
FET Type N-Channel
Supplier Device Package D2PAK
Packaging Cut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 400V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 600pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5.5A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1Ohm @ 3.3A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 74W (Tc)