STMicroelectronics STL8N10LF3
Model
STL8N10LF3
Datasheet
STL8N10LF3 PDF
Description
MOSFET N CH 100V 20A PWRFLT5X6
Availability
IN STOCK
Stock: 137
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.3mOhm @ 50A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 128W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 65nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4300pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 41A (Ta), 235A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN, 5 Leads
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)