STMicroelectronics STL75NH3LL
Model
STL75NH3LL
Datasheet
STL75NH3LL PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 20A POWERFLAT6X5
Availability
IN STOCK
Stock: 2950
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 350mOhm @ 7.5A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 50W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package LPTS
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 42nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1660pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Tc)
Part Status Discontinued at Digi-Key
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V