STMicroelectronics STL62P3LLH6
Model
STL62P3LLH6
Datasheet
STL62P3LLH6 PDF
Description
MOSFET P-CH 30V 62A 8POWERFLAT
Attribute Name Attribute Value
FET Type P-Channel
Power Dissipation (Max) 2.7W (Ta)
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package 8-SO
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22nC @ 4.5V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2850pF @ 25V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C -
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number STS7P
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA (Min)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Series STripFET™ F6
Rds On (Max) @ Id, Vgs 20.5mOhm @ 3.5A, 10V