STMicroelectronics STL50N6F7
Model
STL50N6F7
Datasheet
STL50N6F7 PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 50A POWERFLAT
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 21mOhm @ 25A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101, PowerTrench®
Power Dissipation (Max) 48.4W (Tj)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package D-PAK (TO-252)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23nC @ 10V
Vgs (Max) ±16V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1200pF @ 20V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 25A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA