STMicroelectronics STL45P3LLH6
Model
STL45P3LLH6
Datasheet
STL45P3LLH6 PDF
Description
MOSFET NCH 30V 45A POWERFLAT
Attribute Name Attribute Value
FET Type N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 30nC @ 10V
Packaging Tape & Reel (TR)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2150pF @ 50V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11.7A (Ta), 57.8 (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerWDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 85µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10.6mOhm @ 15A, 10V
Power Dissipation (Max) 3.2W (Ta), 77.8W (Tc)