STMicroelectronics STL45N65M5
Model
STL45N65M5
Datasheet
STL45N65M5 PDF
Description
MOSFET N-CH 650V 22.5A 4PWRFLAT
Availability
IN STOCK
Stock: 3159
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 103nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 75V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3600pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 24mOhm @ 40A, 10V
Series Linear L2™
Power Dissipation (Max) 357W (Tc)