STMicroelectronics STL45N60DM6
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STL45N60DM6
Datasheet
STL45N60DM6 PDF
Description
N-CHANNEL 600 V 0.094 OHM TYP. 2
Availability
IN STOCK
Stock: 200
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series DeepGATE™, STripFET™ VI
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.4mOhm @ 60A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package H2Pak-2
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 183nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 11800pF @ 25V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 180A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Part Number STH260
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)