STMicroelectronics STL42P4LLF6
Model
STL42P4LLF6
Datasheet
STL42P4LLF6 PDF
Description
MOSFET P-CH 40V 42A 8POWERFLAT
Availability
IN STOCK
Stock: 2520
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 1mA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 50mOhm @ 16A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101
Power Dissipation (Max) 20W (Tc)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package TO-252
Packaging Cut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 16nC @ 5V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 45V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2000pF @ 10V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V