STMicroelectronics STL36N60M6
Model
STL36N60M6
Datasheet
STL36N60M6 PDF
Description
N-CHANNEL 600 V, 0.85 OHM TYP.,
Availability
IN STOCK
Stock: 200
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case 8-PowerVDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.1mOhm @ 43A, 10V
Series Dual Cool™, PowerTrench®
Power Dissipation (Max) 3.2W (Ta), 156W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-Dual Cool™88
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 238nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 20170pF @ 30V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 43A (Ta), 292A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 8V, 10V