STMicroelectronics STL35N75LF3
Model
STL35N75LF3
Datasheet
STL35N75LF3 PDF
Description
MOSFET
Attribute Name Attribute Value
Series Automotive, AEC-Q101
Supplier Device Package 4-LFPAK
FET Type N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7.9nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 420pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Ta), 35A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-1023, 4-LFPAK
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 20µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12mOhm @ 10A, 10V
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 28W (Tc)