STMicroelectronics STL30N10F7
Model
STL30N10F7
Datasheet
STL30N10F7 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 8A PWRFLAT56
Attribute Name Attribute Value
Series SuperMESH™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.6Ohm @ 2.5A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 90W (Tc)
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package DPAK
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 34nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 690pF @ 25V
Part Status Not For New Designs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Part Number STD5N
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 50µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)