STMicroelectronics STL28N60DM2
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STL28N60DM2
Datasheet
STL28N60DM2 PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 21A PWRFLAT 8X8
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Series STripFET™ III
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.3mOhm @ 60A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 250W (Tc)
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package H2Pak-2
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 57nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3305pF @ 25V
Part Status Discontinued at Digi-Key
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V