STMicroelectronics STL200N45LF7
Model
STL200N45LF7
Datasheet
STL200N45LF7 PDF
Description
MOSFET N-CH 45V 120A POWERFLAT
Attribute Name Attribute Value
Rds On (Max) @ Id, Vgs 47.5mOhm @ 10A, 10V
Series TrenchFET® Gen IV
Power Dissipation (Max) 104W (Tc)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package PowerPAK® SO-8
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 48nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 150V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1805pF @ 75V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 37A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case PowerPAK® SO-8
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)