STMicroelectronics STL18NM60N
Model
STL18NM60N
Datasheet
STL18NM60N PDF
Description
MOSFET N-CH 600V 6A POWERFLAT
Availability
IN STOCK
Stock: 2696
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 10-PolarPAK® (L)
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.6mOhm @ 25A, 10V
Series TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 5.2W (Ta), 125W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 10-PolarPAK® (L)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 155nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8800pF @ 10V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 60A (Tc)
Part Status Discontinued at Digi-Key
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V