STMicroelectronics STL18N65M2
Model
STL18N65M2
Datasheet
STL18N65M2 PDF
Description
MOSFET N-CH 650V 8A POWERFLAT
Availability
IN STOCK
Stock: 961
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.3mOhm @ 18A, 10V
Series PowerTrench®
Power Dissipation (Max) 2.8W (Ta), 65W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package Power33
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 88nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4790pF @ 30V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18A (Ta), 87A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerWDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)