STMicroelectronics STL13N65M2
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STL13N65M2
Datasheet
STL13N65M2 PDF
Description
MOSFET N-CH 650V 6.5A POWERFLAT
Availability
IN STOCK
Stock: 30
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Base Part Number STD10
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Series STripFET™ II
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.5mOhm @ 40A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 110W (Tc)
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package DPAK
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 27nC @ 5V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2060pF @ 25V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V