STMicroelectronics STL13N60M6
Model
STL13N60M6
Datasheet
STL13N60M6 PDF
Description
N-CHANNEL 600 V 0.175 OHM TYP. 1
Availability
IN STOCK
Stock: 180
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 81nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3220pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 60A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 14mOhm @ 30A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 2.4W (Ta), 150W (Tj)