STMicroelectronics STL12N65M2
Model
STL12N65M2
Datasheet
STL12N65M2 PDF
Description
MOSFET N-CH 650V 8.5A PWRFLAT56
Availability
IN STOCK
Stock: 391
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16A (Ta), 50A (Tc)
Part Status Not For New Designs
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.2mOhm @ 50A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101, PowerTrench®
Power Dissipation (Max) 153W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-252AA
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 60nC @ 5V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5530pF @ 25V