STMicroelectronics STL120N4LF6AG
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STL120N4LF6AG
Datasheet
STL120N4LF6AG PDF
Description
MOSFET N-CH 40V 120A POWERFLAT
Availability
IN STOCK
Stock: 673
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3200pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 22A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 140mOhm @ 11A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 1.56W (Ta), 40W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package LPTS (SC-83)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 60nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 250V