STMicroelectronics STL11N4LLF5
Model
STL11N4LLF5
Datasheet
STL11N4LLF5 PDF
Description
MOSFET N-CH 40V 11A POWERFLAT
Availability
IN STOCK
Stock: 648
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 70mOhm @ 4A, 10V
Series PowerTrench®
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-SOIC
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 80V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 634pF @ 40V