STMicroelectronics STL11N3LLH6
Model
STL11N3LLH6
Datasheet
STL11N3LLH6 PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 11A POWERFLAT
Availability
IN STOCK
Stock: 2470
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.2mOhm @ 22.5A, 10V
Series U-MOSVIII
Power Dissipation (Max) 700mW (Ta), 42W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-TSON Advance (3.3x3.3)
Packaging Cut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 34nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2230pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 45A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerVDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 2.3V @ 500µA