STMicroelectronics STL115N10F7AG
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STL115N10F7AG
Datasheet
STL115N10F7AG PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 107A POWERFLAT
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.7Ohm @ 950mA, 10V
Series QFET®
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 44W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package I-PAK
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 12nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 235pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.9A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V