STMicroelectronics STL10N65M2
Model
STL10N65M2
Datasheet
STL10N65M2 PDF
Description
MOSFET N-CH 650V 4.5A POWERFLAT
Availability
IN STOCK
Stock: 773
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series MDmesh™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 750mOhm @ 3A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 48W (Tc)
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package PowerFlat™ (5x6) HV
Vgs (Max) ±25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 12.5nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 410pF @ 100V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V