STMicroelectronics STL10N60M6
Model
STL10N60M6
Datasheet
STL10N60M6 PDF
Description
N-CHANNEL 600 V 0.29 OHM TYP. 12
Availability
IN STOCK
Stock: 173
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series -
Power Dissipation (Max) 94W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-263
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 16.5nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 540pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 535mOhm @ 2.8A, 10V