STMicroelectronics STL10N60M2
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STL10N60M2
Datasheet
STL10N60M2 PDF
Description
MOSFET N-CH 600V 5.5A PWRFLAT56
Availability
IN STOCK
Stock: 306
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 620pF @ 25V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A (Tc)
FET Feature -
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.4Ohm @ 3A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 74W (Tc)
FET Type N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 24nC @ 10V
Packaging Digi-Reel®
Drain to Source Voltage (Vdss) 500V