STMicroelectronics STL10LN80K5
Model
STL10LN80K5
Datasheet
STL10LN80K5 PDF
Description
MOSFET N-CH 800V 6A POWERFLAT
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 620V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 550pF @ 50V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.8A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Base Part Number STU4N
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 50µA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Series SuperMESH3™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2Ohm @ 1.9A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 70W (Tc)