STMicroelectronics STL100N8F7
Model
STL100N8F7
Datasheet
STL100N8F7 PDF
Description
MOSFET N-CH 80V 100A POWERFLAT
Attribute Name Attribute Value
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.6mOhm @ 30A, 10V
Series ThunderFET®
Power Dissipation (Max) 375W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-263 (D2Pak)
Packaging Cut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 81nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3330pF @ 50V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 131A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 7.5V, 10V