STMicroelectronics STL100N10F7
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STL100N10F7
Datasheet
STL100N10F7 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 80A PWRFLT5X6
Attribute Name Attribute Value
Base Part Number STL16
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series MDmesh™ M2
Rds On (Max) @ Id, Vgs 395mOhm @ 3.5A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 56W (Tc)
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package PowerFlat™ (5x6) HV
Vgs (Max) ±25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 19.5nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 718pF @ 100V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.5A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V