STMicroelectronics STK38N3LLH5
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STK38N3LLH5
Datasheet
STK38N3LLH5 PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 38A POLARPAK
Attribute Name Attribute Value
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 22A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Base Part Number STB25N
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Series MDmesh™ II
Rds On (Max) @ Id, Vgs 140mOhm @ 11A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 160W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package I2PAK
Vgs (Max) ±25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 84nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2565pF @ 25V