STMicroelectronics STK22N6F3
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STK22N6F3
Datasheet
STK22N6F3 PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 22A POLARPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 34
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 7.9A, 10V
Series DTMOSIV
Power Dissipation (Max) 130W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-247
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 38nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1350pF @ 300V
FET Feature Super Junction
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15.8A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-3
Vgs(th) (Max) @ Id 3.7V @ 790µA